Antarktida a příspěvek ČR k monitorování stavu ozónové díry

 

instalace Brewerova spektrofotometru na argentinské polární základně Marambio

pracovníky Ozonové observatoře ČHMÚ Hradec Králové a ČVUT FEL Praha

stránky projektu  http://www.antarktida-ozon.cz/

 

fyzikální čtvrtek

29.4.2010

ČVUT FEL

Technická 2

Praha 6, Dejvice (konečná metra A)

posluchárna 135, 16:15h

 

 

21. století je příznačné snahou lépe pochopit dění na Zemi. Lidské populace přibývá a je zřejmé, že zdroje energie a potravin jsou limitované. Není již možné jen beztrestně brát, ale je třeba se zamyslet i nad možnou budoucností.  Řada lidí si neuvědomuje, že naše civilizace nemá sílu se postavit proti změnám, které tu existují tak dlouho, jak dlouho je Země ve vesmíru. Můžeme pouze změny pochopit a chovat se vůči Zemi prozíravěji než doposud.

 

            Země je obrovskou laboratoří. Chceme-li pochopit souvislosti dějů na Zemi je třeba se pečlivě dívat a zaznamenávat výsledky experimentů, které nám Země předkládá. Jedná-li se o klimatické změny, je třeba analyzovat kromě dlouhodobých meteorologických dat i stav ozónu v kolébce počasí v Antarktidě.

 

Co se určitě na přednášce nedozvíte:

Meteorologie a klimatologie je jednou z výpočetně nejnáročnějších disciplín, kde do modelu vstupuje množství dat. Nelze jejich výsledek shrnout do jediného čísla - oteplení. Kdyby to bylo možné, nemuseli by meteorologové dělat předpovědi počasí na každý den.

 

 

O čem si budeme povídat:

 

 

 

 

Zájem o polární oblasti byl celosvětově oživen vyhlášením Mezinárodního polárního roku 2007/2008  (IPY 2007/2008). V předstihu byla připravována řada projektů. Monitorování stavu ozonové vrstvy Země a UV-záření v Antarktidě byl jeden z nich. Projekt byl připravován více než 6 let. Finančně byl podporován Ministerstvem životního prostředí a Státním fondem životního prostředí. Projekt byl realizován pod záštitou České geologické služby  ( http://www.antarktida-ozon.cz/ ).

 

 

 

 

Krásné počasí je spíše výjimkou. Občas fouká v nárazech i přes 100 km/h.

 

 

 

 

 

Spektrofotometr Brewer MK III  pro měření ozonu. Argentinská polární stanice Marambio. Kvůli instalaci tohoto přístroje jsme tam jeli.

 

 

 

 

Příprava ozonové sondy pro vypuštění do stratosféry.

 

 

 

 

 

 

 

TwinOtter  T-87  pro lety na Antarktidě

 

 

 

 

Herkules C-130 pro spojení s Jižní Amerikou. Létá z Rio Gallegos v Argentině přes Drakeův průliv na Antarktidu. Náklaďák s nosností 42 tuny.

 

 

19.4.2010,  Ladislav Sieger

 

 

 

zpět